AMERICKÁ ZÁKLADNA V POLSKU

Spojené státy jsou zemí, která má největší množství vojenských základen mimo své hranice. Asi 703 amerických vojenských základen krom toho, že se strukturálně i právně liší od kolonií, jsou územím bez jakékoliv kontroly a justičního dohledu státu, na jehož území se nachází. Po roce 1989 se Polsko, my a jiné postkomunistické státy zbavilo sovětských základen, které byly zdrojem nejen problémů politických, ale také společenských a ekologických. Dnes se v neoficiálních mediích mluví o plánech postavení americké vojenské základny v Polsku.

Podle neoficiálních zpráv, v poznaňských Krzesinach kde je dnes 3 eskadron taktického letectva by se měla asi od roku 2006 nacházet základna jedné z amerických jednotek (16 letadel) stahujících se z Německa. Rýsuje se také Powidz, Łask a vojenská území v Drawsku, Wędrzynie. Při vojenských cvičeních používá americká armáda střely s ochuzeným uranem, a palivo shazované při nácviku nouzového přistání znečišťuje vodu a ovzduší což způsobuje leukémii a rakovinu plic a prsu. V oblastech, kde se nachází vojenské základny vzrůstá počet onemocnění rakovinou např. v městečku Tuscon v USA, umírá z 5 tis. žen ročně kolem 60 na tuto nemoc a to už po deseti letech od vzniku základny. Pro porovnání v Polsku onemocní rakovinou prsu ze 100 tis. kolem 40 žen! Zvýší se hluk, který vzniká při přistávání a při překonání hranice zvuku (hypersonický třesk). Letecké nahody a neštěstí mohou ohrozit okolí základny. V letecké základně USA v Kadena (japonsko) spadlo v letech 1972-1995 120 letadel F-15.Americký pilot letadla EA- B Prowler Itálii v horském lyžařské středisku přetrhl během vojeského cvičení lano horské lanovky a zavinil pád plně obsazené kabiny zemřelo 20 lidí.

 Oproti tomu co prohlašuje polská vláda americké základny neznamenají nová pracovní místa. Několik míst pro uklízení a vaření a stavba letiště nedá práci místím podnikům, ale americkým korporacím. Ve většině jsou základny z části nebo zcela dotované z rozpočtu států na jejichž územích se nachází. Infrastruktura v okolí základen (silnice, potrubí atd,) podobně jako protředky na ochranu ekologie (filtry na čištění vody) nejsou placeny USA, ale z daní obyčejných lidí. V Okinavě (Japonsko) zaznamenali od zniku tamní základny (1972) do roku 1998, 4 905 zločinů spáchaných vijáky ze základny a jejich civilními zaměstnanci, z toho 101 bylo sexuálních a v 11 případech šlo o vraždy. Nejedná se tedy o ojedinělé případy. Polské zákonodárství umožňuje aby byli příslušníci cizích armád souzeni (i za nejtěžší zločiny) jinými než polskými soudy. Spojené státy nedovolují aby jejich občané a zvláště vojáci byli souzeni cizími soudy (proto často neuznávají rozsudky Hágského trubunálu) Rozsudky amerických soudů jsou často neadekvátní stupni spáchaného zločinu.Výše zmíněný pilot R. Ahsbury, který zavinil neštěstí v Itálii, byl odsouzen v USA na 6 měsíců! nepodmíněně čas, který strávil ve vazbě mu byl započítán do trestu. Polský premiér Miller, prohlásil bez předchozích konzultací, že Polsko je připraveno přijmout americké jednotky, poté co bude takový požadavek učiněn Podle tvůrce GROMU (elitní polská zásahová jednotka) se američané rozhodli zakladny v Polsku postavit. V polském rozpočtu (podobně jako u nás) Chybí peníze na zdravotnictví socialní zabezpečení apod. Výdaje na zbrojení, intervenci v Iráku, vojenské základny, modernizaci armády mají mezitím spolykat desítky miliard zlotých!!(1zl=asi 8kč) Investice ze strany USA se ukázaly po čase fiktivní. Z toho vyplývá že cenu rozhodnutí politických elit zaplatí občané a v tomto případě ještě mnoho generací napřed.

Vláda je jen orgánem zvoleným občany aby plnil jeho vůli. Než jej však občané stihnou pro své cíle využít, tento orgán svou moc zneužívá a podléhá mravní zkáze

Henry David Thoreau

Slova amerického filozofa dokonale vyjadřují situaci v Polsku. Nezávisle na tom jak vnímáme vojenskou intervenci Polska v Iráku, nepředcházela tomuto rozhodnutí žádná veřejná diskuze.

přeloženo z www.antyvojenna.prv.pl